Zgodovinski skedenj z moderno aluminijasto streho
Prenova starega skednja „La Grange à Gaby“ v francoskem kraju Engins kaže, kako je mogoče z veliko občutka združiti tradicionalno arhitekturo z visokotehnološkimi materiali. Z arhitekturnim birojem Atelier Léger in v tesnem sodelovanju z lokalno skupnostjo je nastala stavba, ki služi kot prenočišče za pohodnike in tudi kot kulturno zbirališče. Ob tem pritegne pozornost nova aluminijasta streha, ki ščiti zgodovinski skedenj in hkrati izraža pristop sodobnosti.
Participativni procesi načrtovanja in gradnje
Arhitekturni biro Atelier Léger je znan po tem, da se osredotoča na participativne procese načrtovanja in gradnje ter prenovo zgodovinskih stavb. Florian Golay, Frederic Guillaud in Noémie Guimbard so vodili projekt v kraju Engins, ki ga odlikujeta spoštljiv odnos do zgodovine in vključevanje skupnosti. Številni dialogi z lokalnimi prebivalci so privedli do odločitve, da starega skednja ne preuredijo v trgovino, temveč mu namenijo novo funkcijo kot »tretji prostor« – prostor, kjer se domačini in obiskovalci srečujejo in izmenjujejo ideje. »Želimo izboljšati, kar že obstaja, ne pa ga zamenjati,« povzemajo odgovorni arhitekti: »Navsezadnje se morata staro in novo subtilno razlikovati, vendar si ne smeta konkurirati.«

Obrtniško prepletanje tradicije in inovacij
Osrednji element prenove je aluminijasta streha z rombi velikosti 29 × 29 cm. Arhitekti so izbrali ta material, da bi ohranili regionalno tradicijo kovinske kritine in hkrati ustvarili sodobno in trajno rešitev. »Vsi materiali se tako lepo dopolnjujejo, da stavba deluje zelo harmonično,« pravi Stéphane Clet, ki je bil odgovoren za dela na strehi. Rombi se lepo ujemajo z zgodovinskim opečnim zidom in so odporni na spremenljive podnebne razmere v regiji.
Izvedba strehe je predstavljala poseben izziv, saj so obstoječi zidovi skednja zelo neenakomerni. Clet opisuje, kako je ekipa ustvarila vzorec od kapa do slemena in temu primerno prilagodila rombe: »Morali smo izravnati odstopanja med zidovi in novo streho, a nam je to zelo dobro uspelo.« Izpostaviti velja tudi obrobe strešnih frčad, ki nadaljujejo strešni vzorec v navpični smeri in tako odlično dopolnjujejo celoten videz.

Kulturno središče regije
„La Grange à Gaby“ danes ne služi le kot prenočišče za pohodnike, temveč tudi kot kulturno središče regije. Na treh etažah so prostorni notranji prostori med seboj povezani in omogočajo različne načine uporabe: od hostla, majhne trgovinice z regionalnimi izdelki, do kavarne, gledališča in prostora za prireditve. Rezultat je večnamenski prostor, ki je na voljo tako domačinom kot obiskovalcem iz okolice. Uspešen primer, kako lahko preteklost in prihodnost sobivata v harmoniji.

Podrobneje:
Material: PREFA strešni romb 29 × 29, strešni žleb, P.10 svetlo siva
Na tej povezavi najdete fotografije za prenos.
Fotografije: PREFA / Croce & Wir