Lesena gradnja, pletena fasada iz vrbovih šib in aluminijasta streha
V kraju Le Cellier, majhni občini blizu Nantesa v zahodni Franciji, sta François Massin Castan in Clémence Mansons skupaj z Vincentom Laizetom uresničila svoj lasten dom. Arhitekturni biro L'Atelier du Ralliement, ki je znan po svojih eksperimentalnih projektih lesene gradnje, tu ni ustvaril le osebnega zatočišča, temveč tudi arhitekturno manifestacijo v prid gradnji, ki varčuje z viri in premišljeno izbira materiale. Njegovo ime „Toue Cabanée“ se nanaša na preproste lesene čolne z ravnim dnom, ki so jih v preteklosti uporabljali ribiči na Loari. V prostem prevodu izraz pomeni »čoln« ali »plavajoča koča« in predstavlja objekte, ki so bili zasnovani in zgrajeni brez večjih tehničnih naporov, z nizkim proračunom in večinoma v lastni režiji. Prav ta miselnost je služila kot konceptualna osnova za zasnovo.

Gradnja z obstoječo stavbo kot izhodiščem
Splošni pogoji za gradbeni projekt so bili vse prej kot idealni. Parcela leži na strmem, z mahom poraščenem skalnem pobočju, na njej pa je stala zidana vrtna hiška z zarjavelim rastlinjakom. Rušitev ni prišla v poštev, saj je bilo gradbeno dovoljenje vezano na obstoječo zazidano površino. Arhitekti so se zato odločili za nadgradnjo obstoječega objekta. »Skrbeti za to, kar že obstaja, pomeni imeti tudi prihodnost,« pojasnjuje François Massin Castan. Zidovi nekdanje vrtne hiške so bili ohranjeni kot pritličje, nanje pa je bil postavljen kompakten nov leseni del stavbe.
Dve zgornji etaži sta zgrajeni z leseno okvirno konstrukcijo in izolirani z lesno volno. Tudi ostrešje je izdelano iz lesa. Notranje stene so obložene s ploščami iz primorskega bora, kar ustvarja minimalistično in toplo vzdušje. Odprto stopnišče povezuje vse etaže. Diagonalni in horizontalni leseni nosilci prevzemajo statične funkcije in ustvarjajo neprekinjen prostorski kontinuum.

Namenske odprtine, premišljena izbira materialov
Umirjen, v materiale usmerjen videz hiše se harmonično zliva z gozdnato okolico, kot da bi bila tam že od nekdaj. Okna so premišljeno razporejena in uokvirjajo okoliško naravo. Fasada je obložena z vrbovimi preprogami, nameščenimi na črno zaščitno folijo. Ta rešitev je cenovno ugodna, preprosta za zamenjavo in popravilo ter ekološko neoporečna. »Kako graditi v časih kriz? In trenutno imamo v gradbeništvu krizo zaradi naraščajočih cen materialov, težav z dobavo, vse manjših virov ter še vedno izjemno velike porabe površin in okoljskega odtisa,« pojasnjujeta arhitekta. Dodajata: »Iščemo manj, a boljši način gradnje, tj. način gradnje, pri katerem se porabi bistveno manj virov in ustvari več kakovosti z majhnim proračunom in naporom.« Tudi v prihodnje vidita les kot ključen material njune arhitekture.

Streha, ki združuje obliko, funkcijo in material
Asimetrično dvokapno streho pokrivajo strešne skodle PREFA v P.10 testa di moro barvi. Barva se lepo ujema z vrbovo fasado in okolico. Sam material je robusten, trpežen in nezahteven za vzdrževanje, kar so lastnosti, ki podpirajo pragmatičen koncept gradnje. Poseben detajl je podolgovat okenski trak, ki se razteza po skoraj celotni širini strehe in prekinja površino skodel. Izvedba te posebne rešitve, prilagojene objektu, je zahtevala natančno načrtovanja in izvedbo. Philippe Iacono di Cacito iz podjetja ID Couverture, ki je bil odgovoren za pokrivanje strehe, pojasnjuje: »Pomembna mi je osebna povezanost s projekti.« V tesnem sodelovanju z arhitekti je razvil individualne detajle stikov, saj eksperimentalna lesena gradnja, kot je ta, ne omogoča standardne strešne rešitve.
Na željo lastnikov je bilo odvodnjavanje rešeno drugače: na zadnji strani je nameščen klasičen žleb, medtem ko na sprednji strani, ki je vidna od daleč, žleb ni predviden. Zaradi zamaknjene fasade je to mogoče brez kakršnih koli tehničnih težav. Namenoma je bil zasnovan tudi ozek napušč strehe na čelnih straneh, ki ščiti vrbovo fasado pred vremenskimi vplivi in hkrati kaže tudi na to, da je bil kljub minimalistični zasnovi velik pomen namenjen natančni izvedbi.
Podrobneje:
Material: strešna skodla, P.10 testa di moro
Na tej povezavi najdete fotografije za prenos.
Fotografije: PREFA / Croce & Wir