Schwarzenberg v osrčju Bregenzerwalda je znan po svoji večstoletni gradbeni tradiciji in zaščitenih kmečkih hišah. Strogi gradbeni predpisi varujejo izvirni značaj enega najstarejših krajev v regiji. Te odgovornosti sta se zavedala tudi investitorja in upravljavca hotela Hirschen, Pia in Peter Fetz, ko sta arhitektkam iz Vorarlberga iz biroja NONA zaupala izvedbo novega wellness objekta »Badehaus« s savnami, prostori za sprostitev in zunanjim bazenom. Preudarna odločitev, ki je bila leta 2025 nagrajena tudi z avstrijsko državno nagrado za arhitekturo v kategoriji »turizem in prosti čas«.
Harmonična trilogija
Cilj arhitektk je bil harmonično zaokrožiti trilogijo stavb hotela. Kot tretji objekt naj bi »Badehaus« skladno koreliral s tradicijo, topografijo in celotnim območjem ter inovativno reinterpretiral značilnosti bregenzerwäldske hiše. Ker so se zavedale izrazite vidnosti strehe v zgodovinskem središču vasi, je biro NONA razvil lastno vizijo: »Za to stavbo smo nujno želeli prav to streho,« pojasnjuje arhitektka Anja Innauer koncept 60-stopinj nagnjene PREFA strehe s stoječimi zgibi, pri kateri nekateri zgibi potekajo neobičajno, deloma diagonalno čez strešno ploskev. Drzna ideja, ki je sprva naletela na skeptičnost. A arhitektke so skupaj z vodji gradnje Flatz & Jäger v odprtem dialogu uspele prepričati investitorje, prebivalce in obrtnike ter jih navdušiti nad svojo pogumno reinterpretacijo tradicionalnega arhitekturnega jezika.
Les kot poklon tradiciji
Tudi pod ikonično štirikapno streho tipa Walmdach je biro NONA na novo interpretiral stare gradbene tradicije. Namesto z lesenimi skodlami, značilnimi za regijo Bregenzerwald, so arhitektke fasado oblikovale z navpičnimi, etažno visokimi lesenimi lamelami, ki jih je mogoče ročno upravljati prek mehanskega sistema. Tudi v notranjosti »Badehausa« na treh etažah prevladuje les v estetskem minimalizmu. Odprto zasnovan zunanji prostor z bazenom, brez ograj in živih mej, pa zaokroža celostni koncept objekta.
Nekonvencionalna izvedba
»Badehaus« je za kraj tako ikoničen in tako viden, da njegova streha preprosto ni mogla biti nič drugega kot nekaj posebnega,« pravi Michael Sieber, direktor lokalnega krovskega podjetja Spenglerei Peter. Ob tem se spominja zahtevnih izzivov pri izdelavi štirikapne strehe (Walmdach), kjer so namesto vzporedno potekajočih trakov morali izvesti zgibe, ki se konično stekajo proti eni točki. Krovec je tako skupaj s svojo ekipo PREFALZ trakove razdelil in zgibal diagonalno, pri čemer so se odločili za prekrivni profil, da bi se izognili nerešljivim stičiščem in nepotrebnemu preklapljanju zgibov. Tudi montaža na strehi s strmim naklonom 60-stopinj je zahtevala nekonvencionalne rešitve: krovci so na opaž pritrdili lestve, da so lahko korak za korakom delali od spodaj navzgor po strešnih pasovih.
Podrobneje:
Material: PREFALZ, barva P.10 testa di moro
Na tej povezavi najdete fotografije za prenos.
Fotografije: PREFA / Croce & Wir